AYEUM (Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi)

AYEUM (Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi) interaktif eğitim veri tabanı 25 Şubat tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca AYEUM tarafından kurumsal araştırmalar ve danışmanlık hizmetleri de verilmektedir.Nitel, Nicel ve Karma Araştırma yöntemleri ve araştırma sürecinde kullanılan yazılımların online ve interaktif olarak öğretildiği Türkiye’deki ilk platformdur.
Kurumsal mail adresiyle üye olanlar 10 dersi ücretsiz izleyebilecektir.
Deneme erişim süresi 13 -25 Şubat tarihleri arasındadır.
Erişim adresi: https://www.ayeum.com/

Çin-İngilizce AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veritabanı

İçerisinde Corona Virüsü ile ilgili kapsamlı akademik makalelerin bulunduğu Tıp, Sağlık bilimleri gibi alanlarının da olduğu Çin- AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veritabanı ve China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veritabanı) 1 ay süreyle deneme erişiminiz açılmıştır.
Çin - AcademicFocus China veritabanında arama yaparken arama kutusunda ‘fulltext’ seçeneği tercih edilirse ve ‘coronavirus’ birlikte yazılırsa daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.
Erişim tarihleri: 7.02.2020 – 7.03.2020
Erişim linki : http://cstm.cnki.net/stmt
Çin’de İngilizce dilinde yayımlanan 278 tam metin akademik e-dergi ve 2617 konferans bildiri e-kitaplarını içermektedir. Askeri bilimler, Bilgi Bilim, Edebiyat Eğitim, Ekonomi , Felsefe, Hukuk, Temel Bilimler, Mimarlık, Mühendislik ve Teknoloji, Tıp, Sağlık Bilimleri, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Bilimler ve Ziraat alanlarında e-dergiler SCI ve EI’nin indekslediği dergiler.
Konu, yazar, kurum, makale başlığı, makale özeti, anahtar sözcük veya tam metin içinde arama yapabilir, PDF formatında tam metin makaleleri indirebilirsiniz.
Çin’de Çince yayımlanan akademik dergi ve makalelerin İngilizce tercümesini orijinali ile birlikte içermektedir.

China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veritabanı):

Çin’de yayımlanan Çince akademik makaleleri İngilizce abstract ile literatür değerlendirmesinde katkıda bulunan, tam metin erişimde makaleleri Çince olarak kullanıcılarına sunan veritabanıdır.
Erişim LinkiJaypeeDigital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veritabanı

İçerisinde Coronavirüsü ile ilgili kapsamlı akademik makalelerin, JaypeeDigital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veritabanı 06 Mart 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

• Deneme erişimi sürecinde JaypeeDigital veritabanı içerisindeki kitaplar sadece ekranda görüntülenebilmekte olup, indirilememektedir.
• Anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış;
700’den fazla ders e-kitabı (textbook), 4500’den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 5115 e-kitap bulunan,
4000’den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video,
MCQ, SBA, SCE soru ve cevap bankaları,
USMLE, MRCP, FRCS, FRCR sınavları için hazırlık kitapları,
Eski sayıları ve en son sayılarına erişilebilen 63 e-dergi içermektedir. Bu 63 e-derginin 12 tanesi doğrudan diş hekimliği ile ilgilidir.
Kullanıcılar tüm kitap chapterlarını ve makaleleri bilgisayarlarına indirebilirler.
5115 e-kitap, 4347 video ve 48 e-dergi Jaypee Digital’ın kendi özel yayınlarıdır. Başka hiçbir veritabanında mevcut değildir ve diğer veritabanlarıyla çakışma yoktur.
Jaypee veritabanında yer alan e-kaynakların MARC kayıtları Jaypee’nin web sitesinde mevcuttur.